Úvod Dane a účtovníctvo Práca na dohodu: Všetko, čo potrebujete vedieť

Práca na dohodu: Všetko, čo potrebujete vedieť

155
0
Práca na dohodu je jednou z najčastejších foriem zamestnania.

Práca na dohodu je jednou z najčastejších foriem zamestnania. Ponúka flexibilitu a slobodu, no zároveň prináša aj určité špecifiká a výzvy. V tomto článku sa dozviete odpovede na všetky otázky ohľadom práce na dohodu – od základných pojmov a legislatívy až po praktické tipy a výhody či nevýhody tohto typu zamestnania.

Čo je práca na dohodu

Práca na dohodu je forma pracovného pomeru, ktorá sa uzatvára medzi zamestnávateľom a zamestnancom na základe dohody. Táto dohoda môže byť rôzneho typu, pričom najčastejšími formami sú:

Dohoda o vykonaní práce – uzatvára sa na jednorazovú prácu, ktorá nemôže presiahnuť 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa.

Dohoda o pracovnej činnosti – uzatvára sa na pravidelné, opakujúce sa práce, pričom rozsah práce nesmie prekročiť polovicu týždenného pracovného času.

Špeciálnou formou je dohoda o brigádnickej práci študenta, ktorú je možné, ako už vyplýva z jej názvu, uzatvoriť iba so študentom. Ten môže odpracovať týždenne maximálne 20 hodín.

Prečítajte si tiež: Práca popri dôchodku: Aké sú obmedzenia a úľavy?

Dohoda musí byť podľa Zákonníka práce písomná a musí obsahovať:

  • Identifikáciu zmluvných strán (zamestnávateľa a zamestnanca).
  • Druh práce, ktorá má byť vykonaná.
  • Časový rámec, na ktorý sa dohoda uzatvára.
  • Odmenu za vykonanú prácu a spôsob jej vyplácania.
  • Prípadne ďalšie podmienky, na ktorých sa zmluvné strany dohodnú.

Práca na dohodu – odvody a úľavy

V prípade dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti je výška odvodov do Sociálnej poisťovne 9,4 % a do príslušnej zdravotnej poisťovne vo výške 4 %.

Študent pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študenta neplatí preddavky ani do Sociálnej poisťovne, ani do zdravotnej poisťovne.

Ak má zamestnanec trvalý pracovný pomer a zároveň dohodu, má nárok na uplatnenie daňového bonusu i nezdaniteľnej časti základu dane. Keďže si tieto úľavy môže uplatniť len u jedného zamestnávateľa, výhodné je využiť to tam, kde má vyšší príjem.

Nezamestnaný a práca na dohodu

Práca na dohodu môže byť pre nezamestnaných skvelou príležitosťou na získanie skúseností, udržanie pracovných návykov a finančného prilepšenia. Pri uzatváraní dohody je však nevyhnutné dôkladne preštudovať všetky podmienky a konzultovať situáciu s úradom práce, aby sa predišlo nepríjemnostiam spojeným so stratou podpory.

Počas evidencie na úrade práce nesmiete na dohodu odpracovať viac ako 40 dní za rok. Ďalšou podmienkou je finančný limit. Ak za mesiac zarobíte v rámci dohody viac ako 273,99 € (platné od 1. 7. 2024), vyradia vás z úradu práce a prídete o podporu, ak ju poberáte. 

Výhody práce na dohodu

✔ Menej záväzkov pre zamestnávateľa

Práca na dohodu prináša menšie záväzky v porovnaní s trvalým pracovným pomerom. Zamestnávatelia môžu flexibilne prispôsobovať počet pracovníkov podľa aktuálnej potreby bez dlhodobých záväzkov, čo je výhodné pre dynamicky sa meniace podnikateľské prostredie.

✔  Daňové a odvodové zvýhodnenia

V niektorých prípadoch sa spája s určitými daňovými a odvodovými zvýhodneniami. Napríklad pri nižších príjmoch z dohody môže byť zamestnanec oslobodený od platenia niektorých odvodov. Toto predstavuje finančnú výhodu pre zamestnanca aj zamestnávateľa.

✔  Menej byrokracie

Keďže sa spája s menším množstvo byrokracie, zamestnávatelia často dohodu preferujú pre krátkodobé projekty, sezónne práce alebo pokrytie dočasnej potreby pracovnej sily. Zamestnanci môžu rýchlo nastúpiť do práce a začať zarábať aj bez dlhých administratívnych procesov.

Nevýhody práce na dohodu

x Nestabilný príjem

Keďže dohody sú väčšinou krátkodobé alebo sezónne, zamestnanci nemajú zaručený pravidelný príjem. To môže sťažiť plánovanie financií a zabezpečenie dlhodobých finančných záväzkov, ako sú hypotéky alebo pôžičky.

x Menej firemných benefitov

Dohodári nemajú nárok na stravné lístky ani dovolenku. Často sa ich netýkajú ani všetky benefity, ktoré má daná firma pre svojich stálych zamestnancov.

x Bez nároku na odstupné

Ak vám dá zamestnávateľ výpoveď, nemáte nárok na odstupné.

Foto: pexels.com, unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here