Úvod Podnikanie Práca popri dôchodku: Aké sú obmedzenia a úľavy?

Práca popri dôchodku: Aké sú obmedzenia a úľavy?

166
0
Práca popri dôchodku môže zvýšiť penziu.

Oddych na dôchodku? Ale kdeže! Mnoho dôchodcov sa aj popri penzii snaží zarobiť si čosi navyše. Je práca popri dôchodku nejako ohraničená? Kedy sa dajú využiť úľavy na odvodoch? Odpovede na tieto otázky a ešte viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Zamestnanie popri dôchodku bez obmedzení

Dôchodcovia si popri penzii môžu zarábať bez obmedzenia. Dnes už dokonca neplatí ani to, že pracovný pomer môže byť dohodnutý maximálne na jeden rok. Ak počas zamestnania dôchodca ochorie, tak poberá nielen nemocenské, ale aj dôchodok.

Odvodová úľava

Dôchodca pracujúci na dohodu o vykonaní práce si môže uplatniť daňovú úľavu do 200 € za mesiac. Ak príjem dôchodcu za mesiac túto sumu prekročí, tak poistné platí z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a 200 €.

V prípade, že má uzatvorených viacero dohôd, z tých ostatných musí platiť poistné na dôchodkové poistenie v plnej výške. Pracujúcich dôchodcov sa týka aj nižšie odvodové zaťaženie. Zo mzdy nemusia platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti ani na invalidné poistenie.

Prečítajte si ešte: Študent-živnostník: Poznáte svoje práva a povinnosti?

Ako vybaviť odvodovú úľavu

Pre uplatnenie odvodovej úľavy je potrebné písomne informovať zamestnávateľa a zároveň potvrdiť, že si dôchodca v danom kalendárnom mesiaci neuplatňuje túto výnimku u iného zamestnávateľa. Sociálnej poisťovni nie je potrebné nič oznamovať, všetko ostáva na pleciach zamestnávateľa.

Práca popri dôchodku môže zvýšiť penziu.

Predčasný dôchodok dovoľuje len dohodu

V prípade predčasného dôchodku však platia úplne iné pravidlá. Žiadateľ o predčasný dôchodok v čase podania žiadosti už nesmie pracovať. Avšak po tom, čo mu priznajú penziu, sa zamestnať môže. Nesmie presiahnuť príjem 2400 € za kalendárny rok a zároveň musí ísť len o prácu na dohodu. Okrem toho sa musí vylúčiť dôchodkové poistenie z inej zárobkovej činnosti, napríklad živnosť. Ak tieto pravidlá nie sú dodržané, výplata dôchodku sa poberateľovi zastaví.

Práca popri dôchodku môže zvýšiť penziu

Výhodou práce popri dôchodku nie je len samotný zárobok, ale aj možnosť zvýšiť si dôchodok. Ak si dôchodca počas zamestnania platí odvody, od 1. januára sa mu automaticky zvýši suma dôchodku.

Rovnako je to aj vtedy, ak si síce uplatňuje odvodovú úľavu, no jeho priemerný mesačný príjem z dohody o pracovnej činnosti presiahne sumu odvodovej odpočítateľnej položky 200 eur.

Ak dôchodca prestane počas roka pracovať, môže v nasledujúci deň od ukončenia poistenia neformálnou cestou požiadať o zvýšenie dôchodku.

Dobre vedieť: Takýmto spôsobom môžete požiadať o zvýšenie penzie len raz ročne.

Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here