V dnešnej svete športovej módy sú značky Puma a Adidas výraznými hráčmi. Ich príbeh sa začal v malom nemeckom meste Herzogenaurach, kde vznikli ako výsledok spolupráce a rivality dvoch bratov. Poďte sa pozrieť, ako sa začal súboj Adidas vs. Puma.
Vznik značiek Puma a Adidas sa úzko spája s príbehom dvoch nemeckých bratov – Adolfa a Rudolfa Dasslerovcov. Vášeň pre šport a inovácie ich priviedli k tomu, že zmenili tvár svetovej športovej módy a založili nie jedno impérium so športovým oblečením, ale hneď dva.
Sen nezastavila ani vojna
Otec bratov Dasslerovcov pracoval v obuvníckej továrni, no od svojich synov chcel niečo iné. Adi sa mal podľa neho stať pekárom a Rudolf policajtom. Adi mal však iný sen. Chcel byť športovcom. Zistil však, že pre hráčov neexistujú vhodná obuv, ktorú by mohli nosiť pri akomkoľvek športe. Adi veril, že ak by sa podarilo vyrobiť špecializovaný typ obuvi pre konkrétne športy, výkony hráčov by sa zlepšili. Vypukla však prvá svetová vojna a on bol po vstupe do armády poslaný bojovať do Európy.
Prečítajte si tiež: Prekvapivé začiatky slávnych značiek: Toto ste o nich určite nevedeli
Po návrate založil malú továreň na obuv, a pomáhal mu skúsený obuvník Carl Jake. Hospodárska kríza v Nemecku a nedostatok surovín ho prinútili zbierať vyradený vojenský výstroj. Obuv potom vyrábal napríklad aj z vojenských prilieb. O pár rokov sa pridal aj Rudolph a spolu založili spoločnosť Gebruder Dassler Schufabrik. Adi sa staral o technické aspekty výroby obuvi a Rudolph mal na starosti predaj, marketing a propagáciu. Obuv bratov Dasslerovcov sa postupne stala obľúbenou obuvou pretekárov na olympijských hrách.
Všetko zmenila druhá svetová vojna. Rudolph odišiel do vojny a Adi zostal vo vedení spoločnosti. V dôsledku vojny bol opäť veľký nedostatok surovín. Napriek tejto kríze spoločnosť Gebruder Dassler Schuhfabrik pokračovala vo výrobe obuvi pre hráčov. Do roku 1943 bola jedinou spoločnosťou vyrábajúcou športovú obuv v Nemecku.
Po skončení vojny sa medzi bratmi začali objavovať nezhody. Obaja bratia žili v jednom dome so svojimi manželkami a deťmi, avšak medzi bratmi, ako aj medzi ich manželkami, vznikali konflikty.
Prečítajte si tiež: Filmy o slávnych značkách: Načerpajte inšpiráciu pre svoje podnikanie
Adidas vs. Puma
Po rozchode si medzi sebou rozdelili aj majetok spoločnosti Gebruder Dassler Schuhfabrik. Adi krátko nato založil spoločnosť Adidas a pokračoval vo výrobe obuvi pod týmto novým názvom.
Rudolf sa naopak so svojím podnikaním presunul na druhú stranu rieky. Tam otvoril spoločnosť s názvom Ruda, ktorá sa neskôr premenovala na Puma. Rodina a mesto sa tiež rozdelili na dve časti. Niektorí pracovníci sa pridali k spoločnosti Adidas, iní prešli k spoločnosti Puma. Medzi oboma stranami vznikla tvrdá rivalita. Každá strana rieky deklarovala podporu svojej spoločnosti a každý fanúšik Adidasu, ktorý nosil topánky Adidas, sa na strane Pumy ocitol nevítaný. Postupne mala každá strana vlastnú pekáreň, bar i športový klub.
Hroby ďaleko od seba
Legendárny spor medzi bratmi trval až po hrob. Obaja bratia požadovali, aby ich hroby zostali oddelené, konkrétne aby boli pochovaní čo najďalej od seba. Podľa tohto želania boli pochovaní na opačných koncoch cintorína Herzogenaurach. Aj keď Adolf a Rudolf už nie sú nažive, mesto, kde stále sídlia hlavné sídla Adidasu a Pumy, sa stal symbolom ich trvalého súboja
Adidas a Puma dnes patria k najväčším hráčom na trhu so športovou obuvou a odevmi. Ich súboj pokračuje nielen v inováciách produktov, ale aj v marketingových kampaniach a súťažiach o športové ambasádorské posty.
Foto: unsplash.com