Úvod Dane a účtovníctvo Povinnosti po založení živnosti: Na toto určite nezabudnite

Povinnosti po založení živnosti: Na toto určite nezabudnite

302
0
Založili ste si živnosť a hneď ste sa pustili do práce? Nezabudnite okrem podnikateľskej činnosti aj na povinné aktivity, ktoré by mal každý podnikateľ v úvode svojej cesty zvládnuť.

Založili ste si živnosť a hneď ste sa pustili do práce? Nezabudnite okrem podnikateľskej činnosti aj na povinné aktivity, ktoré by mal každý podnikateľ v úvode svojej cesty zvládnuť.

Sídlo podnikania

Zákonnou povinnosťou každého živnostníka je označiť si sídlo podnikania svojím obchodným menom. To isté platí podľa živnostenského zákona aj pre prípadnú prevádzkareň

Platenie odvodov

Niektoré povinnosti vás môžu potrápiť, iné zvládnete ľavou zadnou.

Po založení živnosti sa už nemusíte registrovať v zdravotnej poisťovni či Sociálnej poisťovni. 

Povinnosti po založení živnosti voči zdravotnej poisťovni

Do zdravotnej poisťovne ste po založení živnosti prihlásený automaticky ako platiteľ zdravotného poistenia. Z toho vám vyplýva aj povinnosť platiť preddavky na zdravotné poistenie. Výnimku tvoria živnostníci, za ktorých odvody platí už niekto iný, napríklad zamestnávateľ či štát.

Prečítajte si, ako je to v prípade študentov-živnostníkov.

Výška minimálnych mesačných preddavkov je v roku 2024 stanovená na 97,8 €. Ich splatnosť je vždy do ôsmeho dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa poistné platí. Napríklad za mesiac február 2024 musíte zaplatiť do 8. marca 2024.

Povinnosti po založení živnosti voči Sociálnej poisťovni

Odvody do Sociálnej poisťovne prvý rok svojho podnikania neplatíte. Otázka sociálnych odvodov sa vás začne týkať až od júla toho roku, v ktorom ste podali prvé daňové priznanie. Až po daňovom priznaní sa totiž vypočíta, či máte povinnosť platiť odvody alebo sa vás to naďalej netýka. 

Dobre vedieť: Živnostník síce nemá povinnosť registrovať sa v Sociálnej poisťovni, no môže tak spraviť a platiť dobrovoľné sociálne poistenie.

Povinnosť registrovať sa na daňovom úrade odpadá

Registrovať sa pre daň z príjmu fyzických osôb a žiadať o udelenie DIČ už dnes nie je potrebné. Živnostenský úrad to za vás spraví automaticky a do 30 dní vám daňový úrad zašle poštou osvedčenie o registrácii. 

Dobre vedieť: Na DIČ čakať nemusíte, fakturovať môžete aj bez neho.

Dobrý účtovník vás zbaví množstva povinností po založení živnosti.

Elektronická komunikácia

Podnikateľ je podľa zákona o správe daní povinný komunikovať s daňovým úradom výhradne elektronicky. S papiermi na daňovom úrade dnes už vybavíte len máločo. Aby vám všetko fungovalo, tak si najskôr vybavte nový občiansky preukaz (eID), ak, samozrejme, taký už nenosíte v peňaženke. Následne sa registrujte na finančnej správe alebo s tým oslovte svojho účtovníka.

Založte si podnikateľský účet

Založiť si kvôli živnosti podnikateľský účet nie je povinné. Neurčuje to žiadny zákon. Avšak používať osobný bankový účet na podnikateľské účely môže byť v rozpore s právnymi podmienkami vašej banky. Navyše by ste si zbytočne vytvorili chaos medzi podnikateľskými a súkromnými financiami – budete to mať náročnejšie pri firemnom účtovníctve aj súkromnom rozpočte.

Platby z podnikateľskej činnosti môžete prijímať aj výhradne v hotovosti, no museli by ste ich evidovať v eKase. Samozrejme, aj tu sú výnimky, no treba s tým počítať.

Účtovník na nezaplatenie

Každý podnikateľ si musí viesť účtovníctvo. Ak oplývate zmyslom pre veci účtovné, tak sa o to môžete starať na vlastnú päsť. Ak ale tomu veľmi nerozumiete, prípadne sa chcete vyhnúť začiatočníckym chybám, oslovte overenú účtovnícku firmu a naložte svoje účtovníctvo na ich plecia.

Nezabúdajte na marketing

Dobre zvládnutý marketing síce nie je povinný, no je veľmi dôležitý.

Predstavte sa svojim potenciálnym zákazníkom hneď na začiatku svojho podnikania. Toto síce nie je vašou povinnosťou, no určite sa oplatí pustiť sa do toho čo najskôr. Vytvorte si webovú prezentáciu, rozbehnite sociálne siete, využite platenú reklamu. Dajte si na tom záležať a predstavte svoje služby či produkty v tom najlepšom svetle.

Foto: unsplash.com, pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here