Úvod Dane a účtovníctvo Študent-živnostník: Poznáte svoje práva a povinnosti?

Študent-živnostník: Poznáte svoje práva a povinnosti?

215
0

Aké práva a povinnosti má študent-živnostník? Ak študujete, no máte aj silného podnikateľského ducha, mali by ste si prečítať nasledujúce riadky. Nájdete v nich odpovede na všetky otázky, ktoré by vás v súvislosti so študentskou živnosťou mohli trápiť.

Každý študent nemôže byť živnostník

Na začiatok je potrebné vedieť, že nie každý študent môže podnikať. Ak sa chcete stať popri štúdiu SZČO, tak je nutnosťou vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť.

Ďalšie možné podmienky závisia od predmetu podnikania. V prípade remeselných a viazaných živností je potrebné preukázať aj odbornú spôsobilosť, teda prax alebo vzdelanie v danom odbore. Pri voľných živnostiach táto povinnosť odpadá. Ak tieto podmienky nespĺňate, no chcete si aj tak niečo zarobiť, vyskúšajte radšej prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov.

Ak sa chcete stať popri štúdiu SZČO, tak je nutnosťou vek 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť.

Odvody študenta-živnostníka

Preddavky nie sú pre študenta SZČO na začiatku povinné

Výhodou študenta-živnostníka je, že na začiatku svojho podnikania nemusíte platiť ani preddavky na zdravotné poistenie, keďže za vás v tom čase platí poistenie štát.

Neznamená to však, že zdravotné odvody neplatíte. Zaplatíte ich nasledujúci rok po ročnom zúčtovaní, kedy vám bude vypočítaná aj výška preddavkov na daný rok a prípadný nedoplatok za predchádzajúci rok. Aby vás to nezaskočilo, tak je dobré mať na tieto účely pripravené financie, prípadne si platiť dobrovoľné preddavky vo voliteľnej výške.

Prečítajte si ešte 22 najčastejších otázok a odpovedí o živnosti

Byť študentom a SZČO pri sociálnych odvodoch nič neznamená

V prípade odvodov do Sociálnej poisťovne platia pre bežných živnostníkov a študentov-živnostníkov rovnaké pravidlá. Upravuje ich zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.

V prvom roku podnikania nič neplatíte. Povinnosť tejto úhrady sa posudzuje až po podaní prvého daňového priznania. A to takto:

  • ak váš príjem prekročí minimálnu hranicu pre platenie sociálnych odvodov (pre rok 2024 je to príjem vo výške 7 824 € za rok 2023), tak vám vzniká povinnosť platiť odvody od 1.7., v prípade odkladu daňového priznania od 1.10. Pre rok 2024 je stanovená minimálna výška odvodov na 216,13 €.
  • ak váš príjem stanovenú hranicu v predchádzajúcom roku neprekročí, tak odvody do Sociálnej poisťovne neplatíte. Stav sa ďalší rok na základe daňového priznania opäť prehodnotí.

Ušetriť na odvodoch sa dá aj vďaka odkladu daňového priznania. Prečítajte si o tom viac v našom článku o odklade daňového priznania.

Aké dane z príjmu čakajú študenta-živnostníka?

Ako študent-živnostník máte povinnosť platiť daň z príjmu. Ak ste začali podnikať v roku 2023, svoje prvé daňové priznanie podávate v roku 2024. Ak ste si živnosť založili len tento rok, tak daňové priznanie budete riešiť až v roku 2025.

Od príjmov z podnikania si môžete odpočítať paušálne výdavky, ktoré nezdaníte. Taktiež aj prípadné zdravotné a sociálne odvody, nezdaniteľnú časť na seba a po splnení určitých podmienok aj na manželku či manžela. Následne z výslednej sumy vypočítate daň. Daňové priznanie podávate ako živnostník na formulári Daňové priznanie FO typ B.

Potrebujete pomôcť s daňovým priznaním?

Kontaktujte nás a nechajte všetky náležitosti na odborníkov. Pomôžeme vám rýchlo, odborne, bez problémov a za férovú cenu. Stačí vyplniť formulár TU.

Foto: pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here