Úvod Dane a účtovníctvo Oplatí sa odklad daňového priznania v roku 2024?

Oplatí sa odklad daňového priznania v roku 2024?

257
0

Odklad daňového priznania môže potešiť aj vašu peňaženku.

Odklad daňového priznania využíva obvykle podnikateľ, ktorý vie, že do 31. marca nebude mať na zaplatenie daní peniaze alebo jednoducho nestíha. Odkladom sa však dá v niektorých prípadoch aj ušetriť. 

Odklad daňového priznania treba oznámiť

Termín na podanie daňového priznania v roku 2024 k dani z príjmov a jej zaplatenie je 31. marec 2024. Keďže tento dátum pripadá tento rok na nedeľu, tak oficiálnym termínom je pondelok 1. apríla 2024. Daňové priznanie je však podľa zákona možné aj odložiť, a to najviac o tri mesiace, v niektorých prípadoch až o šesť mesiacov. Takže ak nestíhate a chcete sa vyhnúť marcovým naháňačkám, využite možnosť predĺžiť si lehotu na podanie daňového priznania. Netešte sa ale príliš, tie naháňačky na vás počkajú. 🙂

O odklade daňového priznania je potrebné elektronicky informovať daňový úrad najneskôr do skončenia lehoty určenej na podanie daňového priznania, teda do konca marca. Nejde o žiadosť, takže nemusíte čakať na to, či vám Daňový úrad odklad schváli. Vykonáva sa len na základe oznámenia. Výnimku tvoria podnikatelia v konkurze a likvidácii – tí musia o odklad požiadať.

Odklad daňového priznania je výhodné využiť vtedy, keď:

nestíhate podať daňové priznanie

Či už dovolenkujete, máte veľa práce alebo ste len nestihli skompletizovať všetky podklady pre daňové priznanie a chcete sa vyhnúť sankciám za nepodanie daňového priznania, vtedy je odklad daňového priznania jednoznačnou výhodou. 

práve nemáte prostriedky na zaplatenie dane

Samozrejme, ideálnym riešením je, ak si pravidelne odkladáte časť zárobku na zaplatenie daní. Nie vždy je však situácia v podnikaní ideálna, prípadne chcete financie použiť na iný účel.

chcete ušetriť na odvodoch

To platí vtedy, ak ste doteraz nemuseli platiť odvody do Sociálnej poisťovne, no po podaní daňového priznania sa to zmení, prípadne sa vám odvody zvýšia. Ak v takom prípade využijete možnosť odkladu daňového priznania, prvú platbu (alebo zvýšenú platbu) zaplatíte až za mesiac október.

V prípade, že podáte daňové priznanie v bežnom termíne, začnete preddavky v danej výške platiť už od júla.

Prečítajte si ešte: Ako dlho je potrebné archivovať dokumenty z podnikania?

Odklad daňového priznania sa neoplatí každému

Využitie tejto možnosti si dobre prepočítajte, pretože odklad podania daňového priznania nemusí byť vždy až taký výhodný. Podať daňové priznanie v riadnom termíne, teda do konca marca, je výhodnejšie, keď:

chcete dostať skôr daňový preplatok

So skorším podaním daňového priznania sa spája aj skoršie vrátenie daňového preplatku. Oceníte to v prípade, že ste za predchádzajúce obdobie zaplatili vyššie preddavky, ako je suma vašej daňovej povinnosti. 

chcete ušetriť na odvodoch

Ak klesli vaše príjmy a viete, že budete v porovnaní s predchádzajúcim rokom platiť nižšie sociálne či zdravotné odvody. Ak v takom prípade podáte daňové priznanie do konca marca, tak budete nižšie, prípadne žiadne, odvody platiť o niečo skôr.

žiadate o podnikateľský úver

Na včasné podanie daňového priznania dbajte aj v prípade, že žiadate o podnikateľský úver. Banka od vás bude požadovať jeho predloženie.

Potrebujete pomôcť s odkladom daňového priznania?

Kontaktujte nás a nechajte všetky náležitosti na odborníkov. Pomôžeme vám rýchlo, odborne, bez problémov a za férovú cenu. Stačí vyplniť formulár TU.

Foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here