Úvod Právo a legislatíva Pozor na nový trend podvodných stránok a e-shopov

Pozor na nový trend podvodných stránok a e-shopov

721
0

Podvody pri nakupovaní alebo podvodné e-shopy sú čoraz častejším trendom pri online nákupoch. Je možné podvodný e-shop vôbec rozpoznať ?Ako by sa mali oklamaní spotrebitelia či podnikatelia zachovať ?

Pre podvodníkov je online svet veľmi dobrou príležitosťou okradnúť nič netušiacich ľudí. Online podvody sa stali oveľa viac sofistikovanejšími a nenápadnými, takže ich niekedy ani nie je možné na prvý pohľad odhaliť. Podvodníci využívajú rôzne taktiky na to, aby získali prístup k osobným údajom, bankovým účtom a nakoniec aj k samotným peniazom. Najčastejšie nachytávajú svoje obete prostredníctvom podvodných e-mailov, SMS správ a najnovšie aj prostredníctvom sociálnych sietí, kde ich lákajú klikať na odkazy, kde je potrebné zadať osobné informácie. Spotrebitelia zistia, že boli oklamaní až vtedy, keď im miznú peniaze z účtu. Vtedy je však už neskoro. V tomto článku si rozoberieme znaky falošného e-shopu, uvedieme si ich zoznamy a odpovieme si na otázku, ako by sa mal oklamaný spotrebiteľ či majiteľ e-shopu zachovať.

Znaky, ktoré vám pomôžu odhaliť podvodný e-shop

Hlavným problémom je, že na prvý pohľad nie je možné odlíšiť falošný e-shop od toho oficiálneho. Práve na základe tejto taktiky dokážu podvodníci oklamať tisícky ľudí. Cieľom celého podvodu je, aby zákazník zadal svoje osobné údaje pri vytváraní objednávky, dobil si kredit alebo objednávku zaplatil. Takto zakúpený tovar zákazník už do rúk nedostane, práve naopak, podvodníci využijú údaje z bankomatovej karty, ktoré zneužijú a v konečnom dôsledku zákazníkovi začnú odchádzať nemalé sumy peňazí z účtu. Slovenská obchodná inšpekcia na svojej webovej stránke uvádza dve problematiky týkajúce sa podvodov pri nákupoch na internete, a to podvodné internetové stránky (kópie tých originálnych) a nedôveryhodné e-shopy (nerešpektujúce zákonné povinnosti).

Podvodné e-shopy sú veľmi ťažko rozpoznateľné, pretože vizuálne zobrazujú rovnaký alebo podobný obsah ako originálna stránka, ponúkajú rovnaký tovar a kopírujú dizajn stránky. Často sa stáva, že sa podvodná stránka tvári ako slovenská pobočka zahraničnej značky, čo však zákazník pri nákupe nemá ako zistiť.

Podvodné stránky či napodobeniny originálnych stránok môže vytvoriť nielen hacker, ale aj bežný človek. K tejto problematike prispievajú ľahko dostupné návody na internete o tom ako naklonovať stránku či vytvoriť nový, falošný internetový obchod. S príchodom pandémie sledujeme nárast takýchto podvodných internetových obchodov. Podvodné internetové stánky spája zopár charakteristických znakov, na základe ktorých je možno falošný e-shop odhaliť a vyvarovať sa tak nákupu.

Charakteristické znaky podvodných e-shopov:

  • Neuvedená identita prevádzkovateľa / predávajúceho, obchodné meno a sídlo
  • Chýbajúce všeobecné obchodné podmienky
  • Neexistujúce / neplané telefónne číslo či e-mailová adresa
  • Komunikácia možná len formou anonymného kontaktného formulára
  • Platba tovaru je možná výlučne vopred (platba bez možnosti dobierky)
  • Výrazne nižšie ceny oproti iným internetovým obchodom, ktoré predávajú rovnaký tovar
  • Spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy
  • Početné gramatické a štylistické chyby

Nespoliehajte sa na to, že vy na takýto podvodný e-shop naraziť nemôžete. Kvôli platenej reklame či správnemu použitiu kľúčových slov ( SEO optimalizácia) sa aj podvodné stránky zobrazujú na prvých stránkach vyhľadávačov. SOI preto spotrebiteľov upozorňuje, aby si vždy pred objednaním a zaplatením tovaru dôkladne skontrolovali obchodné podmienky a vyvarovali sa nákupu, pokiaľ spĺňa znaky podvodného e-shopu.

Zoznam podvodných e-shopov podľa SOI

ORIGINÁLNA ADRESAPODVODNÁ ADRESA
vivobarefoot.sk  → vivobarefoot-sk.sk
merrellstore.sk→ merrellshopsk.sk
→ merrellobuv.sk
skechers.com → skecherstenisky.sk
 converse.com→ teniskyconverse.sk
→ conversevypredaj.sk
  salomon.com → salomonshopsk.sk
   lasportiva.com  → lasportivaobuv.sk
→ lasportiva-slovensko.sk
palladiumboots.eu→ palladiumsk.sk
Zdroj: www.soi.sk

SOI ďalej zverejnila zoznam internetových obchodov, ktoré síce nie sú kópiou originálnych e-shopov, no nákupu by ste sa mali radšej vyhnúť. „Zaradenie internetových stránok na zoznam rizikových e-shopov je len odporúčaním pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili. V žiadnom prípade ale nejde o úplný zoznam rizikových e-shopov,“ dodáva SOI.

Zoznam rizikových e-shopov podľa SOI

Bonky.skShopolo.skFashionline.com
Suprisimo.skHuglo.skJordanshoes.com
Booho.skAlabo.skMoletka.eu
Finlando.skMobiluj.skSvet-siat.eu
Rayray.skEleganceshop.skVip-moda.eu
Fashy.skViagogo.skPerfektna.sk
Gigastore.skChyza.skKociky-leja.sk
Zozu.skRajpradla.skElekroeldo.sk
Lunzo.skZasielkonos.skSunsea.sk

Zdroj: www.soi.sk

Aké podmienky musí spĺňať e-shop na Slovensku ?

Pokiaľ spotrebiteľ vie, aké podmienky musí internetový obchod na Slovensku spĺňať, tak dokáže falošný e-shop pomerne rýchlo odhaliť. Medzi základnú povinnosť e-shopu patrí informovanosť, ktorá vyplýva najmä zo zákona o elektronickom obchode, zákona o ochrane spotrebiteľa a zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku. Medzi základné informácie, ktoré by mali byť na stránke ľahko dohľadateľné patrí názov, obchodné meno, sídlo, e-mailový kontakt, telefonický kontakt a daňové identifikačné číslo.

„Pre prípady prešetrenia sťažností zákon vyžaduje aj názov a adresu orgánu, ktorému činnosť poskytovateľa služieb podlieha – napr. Slovenská obchodná inšpekcia či Národná banka Slovenska,“ vysvetľujú odborníci.

Nákupy cez internet patria medzi rizikovejšie ako nákupy v kamenných obchodoch, pretože zákazník tovar nevidí a nemôže ho fyzicky skontrolovať. V prípade, že mu bol doručený iný tovar, chybný tovar alebo chce tovar bez udania dôvodu vrátiť, môže tovar reklamovať. Spôsob, akým je tovar možné reklamovať je uvedené v reklamačnom poriadku. Preto je vhodné, si vždy pred nákupom prečítať okrem obchodných podmienok aj reklamačný poriadok.

Netreba podceniť ani povinnosti so spracúvaním osobných údajov, pričom by mal byť každý zákazník informovaný o ich účele a právnom základe. Osobitou skupinou sú súbory cookies, na ktorých spracovanie je potrebný súhlas zákazníka. Vo väčšine prípadov sú tieto náležitosti zo strany podvodných e-shopov úplne ignorované.

Čo môže urobiť poškodený podnikateľ / majiteľ e-shopu?

Podvodné internetové obchody sa netýkajú iba spotrebiteľov, ale aj samotných podnikateľov. Podľa expertov nie je ľahké odhaliť, že bol e-shop niekým skopírovaný. Jediným a najjednoduchším spôsobom je kontrola vyhľadávania kľúčových slov a monitorovanie konkurencie. Pokiaľ má originálny e-shop založený účet na hodnotenie nákupov, a došlo by k založeniu falošného e-shopu, bolo by viac než podozrivé, keby sa tam začali ozývať nespokojní zákazníci s rôznymi sťažnosťami. Ďalšou nápomocnou službou je Google Alerts, ktorý podnikateľa upozorní na výskyt nových stránok s podobným obsahom, rovnakými kľúčovými slovami či špecifickými frázami. Z právneho hľadiska môžeme v prípade sfalšovania e-shopu hovoriť o nekalej súťaži v súvislosti s parazitovaním na povesti podnikateľa, klamlivým označovaním tovaru alebo klamlivou reklamou.

Čo môže robiť poškodený spotrebiteľ ?

Hlavným problémom nie je, že zákazník podvodný e-shop navštívi. Problém nastane až vtedy, keď zadá svoje platobné údaje a objednávku zaplatí. Expert na etické hackovanie upozorňuje, aby zákazník nikdy nezadával platobnú údaje z karty priamo na stránke, ale platbu prevádzal vždy prostredníctvom platobných brán, ktoré sú prevádzkované priamo bankami. Pokiaľ nie je možné vybrať si iný spôsob platby (napr. platba na dobierku), tak si môžete nechať vygenerovať jednorazovú platobnú kartu.

Pokiaľ spotrebiteľ z takejto stránky nakúpi a až potom zistí, že sa jednalo o podvodný e-shop, má viacero možností, ako situáciu riešiť. To platí nielen pre spotrebiteľov, ale aj pre podnikateľov. Môže sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu, políciu alebo súd. To ako bude situácia ďalej riešená, závisí od závažnosti priestupku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here