Založiť si živnosť popri zamestnaní je pre mnohých ten najbezpečnejší spôsob, ako sa nepopáliť. V prípade, že sa ich podnikanie nerozbehne tak rýchlo, ako očakávali, majú istotu platu aj práce.
Každý nemôže mať živnosť popri zamestnaní
Hoci podnikanie popri zamestnaní znie ako skvelá možnosť, nemôže takto zarábať každý.
Zamestnanci v štátnej sfére majú zakázané podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá sa zhoduje so zamestnaním.
Čo sa týka zamestnancov v súkromnej sfére, tak im takéto podnikanie nezakazuje žiadny zákon. V tomto prípade je však dôležitý predmet podnikania. Ak by bolo voči vášmu zamestnávateľovi konkurenčným, je podľa Zákonníka práce nutné vyžiadať si písomnou formou od zamestnávateľa súhlas. Ak sa k tomu zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní, tak platí tzv. fiktívne udelenie súhlasu.
Dobre vedieť: Svoj súhlas, či už fiktívny alebo skutočný, však môže zamestnávateľ kedykoľvek odvolať.
Odvody zamestnanca – podnikateľa
Odvodové zaťaženie sa odvíja od toho, ako sa vám v podnikaní darí. V porovnaní s bežným živnostníkom je tu výhoda pri odvodoch do zdravotnej poisťovne.
✔ Odvody do zdravotnej poisťovne
Na začiatku podnikania popri zamestnaní nemáte povinnosť platiť preddavky do zdravotnej poisťovne. Platíte ich už ako zamestnanec. Môžete ich tiež platiť dobrovoľne a následne sa vyhnúť prípadnému vysokému nedoplatku. Po prvom roku podnikania vám poisťovňa vyčísli nedoplatok aj mesačné preddavky. Výhodou je, že nemusia byť v zákonom určenej minimálnej výške.
Prečítajte si ešte: Povinnosti po založení živnosti: Na toto určite nezabudnite
✔ Odvody do Sociálnej poisťovne
V prípade odvodov do Sociálnej poisťovne platí to isté ako v prípade, že podnikáte bez súbežného zamestnania. Prvý rok sa odvody neplatia, ďalšie roky sa mesačné poistné platí na základe daňového priznania za predchádzajúci rok. Ak váš príjem neprekročí zákonom stanovenú minimálnu výšku, tak sa nič nedeje. Ak vám vyjde povinnosť platiť odvody, tak sa musí platiť aspoň zákonné minimum. Neexistujú žiadne úľavy. V prípade vyššieho príjmu tak môžete platiť odvody do Sociálnej poisťovne z podnikania aj zo zamestnania.
Daň z príjmu
Mať živnosť popri zamestnaní neznamená v prípade dani z príjmu žiadne osobitné pravidlá. V prípade, že ste začali podnikať v roku 2023, tak do konca marca roku 2024 máte povinnosť podať daňové priznanie a na základe neho zaplatiť daň z príjmu. Ak popri zamestnaní podnikáte, zamestnávateľ nemôže vykonať ročné zúčtovanie za vás. Daňové priznanie podávate vy, a to na formulári Daňové priznanie FO typ B.
Od svojich príjmov si môžete odpočítať paušálne alebo reálne výdavky, znížiť si základ dane o nezdaniteľnú čiastku na seba i manžela či manželku.
Foto: unsplash.com