Úvod Dane a účtovníctvo Rodičovský dôchodok v roku 2024

Rodičovský dôchodok v roku 2024

43
0
Máte nárok na rodičovský dôchodok v roku 2024?

Máte nárok na rodičovský dôchodok v roku 2024? A aká bude jeho výška? V nasledujúcom článku sa dozviete všetko, čo o rodičovskom dôchodku potrebujete vedieť.

Čo je to rodičovský dôchodok

Rodičovský dôchodok je druh dôchodkovej dávky, ktorý sa zaviedol 1. novembra 2022 a bol účinný od 1. januára 2023. Ide o akúsi finančnú kompenzáciu pre rodičov na dôchodku. Pracujúce dieťa môže venovať svojim rodičom alebo pestúnom čiastku odvodov. Podmienkou je, aby si dieťa platilo dva roky dozadu sociálne odvody a malo by byť v predchádzajúcom roku aj dôchodkovo poistené v Sociálnej poisťovni. Rodičovský dôchodok sa vypláca za každé dieťa, ktoré spĺňa uvedené podmienky.

Rodičovský dôchodok je druh dôchodkovej dávky, ktorý sa zaviedol 1. novembra 2022 a bol účinný od 1. januára 2023.

Ako požiadať o rodičovský dôchodok

Ak ste rodičom alebo osvojiteľom dieťaťa, o rodičovský dôchodok nemusíte žiadať. Nárok naň vám vzniká zo zákona automaticky. Rodičovský dôchodok nedostanete vtedy, ak dieťa urobí vyhlásenie, aby nárok naň nevznikol. Musí to však stihnúť v zákonom stanovenej lehote.

Prečítajte si ešte: Práca popri dôchodku: Aké sú obmedzenia a úľavy?

Dieťa, ktoré bolo zverené do náhradnej starostlivosti, musí však urobiť vyhlásenie, aby náhradným rodičom vznikol nárok na rodičovský dôchodok. 

Ak poberáte dôchodok len z cudziny, o priznanie rodičovského dôchodku musíte požiadať. Osobitnú žiadosť na to určenú nájdete na stránke Sociálnej poisťovne

Rodičovský dôchodok v roku 2024

Koncom roka 2023 sa spomínali aj zmeny formy financovania rodičovského dôchodku. S tou nakoniec nová vláda nespravila žiadne zmeny. V roku 2024 sa rodičovský príspevok bude vyplácať jednorazovo v júni. V prípade, že sa dôchodcovi začne vyplácať bežný dôchodok neskôr, tak v tom mesiaci dostane aj rodičovský dôchodok, ak má naň nárok.

Výška rodičovského dôchodku sa odvíja od vymeriavacieho základu dieťaťa alebo detí v roku 2022. Sumu rodičovského dôchodku každoročne Sociálna poisťovňa prepočítava.

Maximálna výška rodičovského dôchodku v roku 2024

Aj v prípade rodičovského dôchodku existuje strop, teda najvyššia možná suma. Maximálna výška v roku 2024 je 23,50 € mesačne od jedného dieťaťa. (V roku 2023 to bolo 21,80 €.)

Foto: unsplash.com, pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here